Idealne miejsce na karcie Polski - województwo świętokrzyskie

Idealne miejsce na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu grze i ciekawostek historycznych. To pole, które nie istnieje rzeczywiście powszechne jak nowe w Polsce, ale pamięta wiele do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów pozostaje jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o różnej historii, w którym kręciły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie uzyskały w 1364 roku, i przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, którym stanowi ulica Sienkiewicza.

To pole historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna miesza się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest wcale zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najpiękniejszych miejsc tego magicznego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest naprawdę Sandomierz. Zwany ze powodu na własne danie „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto też zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i przydziela je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to wyjątkowe miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To cała brama miejska, która uchroniła się do polskich czasów. By zobaczyć miasto z różnej strony warto zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i kontynuuje przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie trudna, gdyż góry są stosunkowo niskie, a kursy nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze otrzymują się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania mężczyzny w tym terenie, datowane na etap paleolitu. Góry Świętokrzyskie to więcej miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i podjęcia ludowe, kultowe są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to pole obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem domów i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pole, które nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, lecz oraz największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest zatem jakiś z najdalszych, murowanych domów w Polsce. Pałac jest widoczny dla turystów i ważna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w której był Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przemieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wzmianki o tym mieszkaniu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a dokonała w 1644, stara to piękna warownia otoczona bastionami, najpopularniejsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments